• Holmen
 • torv
 • Kirkeogmolledammen
 • vid
 • Klostergade
 • springvand
 • Makedspladsen
 • ggade
 • refugiet 2
 • hostrup
 • Muséet Holmen, Løgumkloster
 • Klostercaféen, Tønder
 • Løgumkloster set fra Mølledammen
 • Vidå Tønder
 • Klostergade, Løgumkloster
 • Museum Sønderjylland, Tønder
 • Markedspladsen, Løgumkloster
 • Gågaden, Tønder
 • Løgumkloster Refugium
 • Hostrups hotel, Tønder

Kommende arrangementer i Syddanmark

Film: Blade Runner 2049
23 jan 2018 14:00 -
Den Gamle Biograf
Film: Blade Runner 2049
23 jan 2018 19:30 -
Den Gamle Biograf

Flot fremmøde ved Auktionshuset Sønderjyllands første auktion

IMG 4366 kopiDer var et flot fremmøde ved Auktionshuset Sønderjyllands første auktion lørdag d. 17. juni kl. 10.00. Parkeringspladsen kan rumme rigtigt mange biler, og mange havde fundet vej i det fine vejr til Auktionshuset Sønderjyllands smukke beliggenhed med udsigt over landskabet øst for bakkeøen Løgum Bjerge. 

Det er blevet et rigtigt flot auktionshus, med fine faciliteter, som byder gæsterne velkommen med fine parkeringsforhold, servicebygninger med kontor, lounge og toiletfaciliteter. Selve auktionshallen er helt nyopført og kan rumme rigtigt mange effekter. Hallens størrelse til trods var der ved denne første auktion mange auktionsnumre placeret udenfor. Her var alt, hvad hjertet kan begære lige fra tonstunge ballepressere over traktorer til personbiler, værktøj, værkstedsudstyr, lifte og hvad har vi ellers.

Nøjagtigt kl. 10 kunne Pia Dyring Lassen byde forsamlingen velkommen og snart efter var autktionen igang, og de hvide auktionsnumre røg i vejret fra start. Ikke kun de fremmødte kan byde. Det er også muligt at lægge forhåndsbud ind, ligesom Auktionshuset også har en on-lilne auktion kørende kontinuerligt. Der er således altid mulighed for at sætte noget på auktion hos Auktionshuset Sønderjylland uanset tidspunkt. Man er altså ikke begrænset af de fire årlige fysiske auktioner på stedet.

Med det flotte vejr på åbningsdagen tog alting sig rigtig flot ud, og gæsterne fik en rigtig fin fornemmelse af auktionshusets unikke beliggenhed med nemme tilkørselsforhold via hovedvej 25 og Vinumvej.

Provinsbyer.dk ønsker Auktionshuset Sønderjylland god vind fremover og et stort til lykke på åbningsdagen. Se billeder fra åbningen her: Galleri

Besøg Auktionshuset Sønderjylland ApS

Udskriv E-mail

Nyt fra Sydbyerne

Løgum IF markerede 50 års jubilæum

IMG 4980 kopiOmkring 140 gæster var med til at fejre Løgum IFs 50 års jubilæumLørdag den 13. januar markerede Løgum IF foreningens stiftelse i 1968. Formand, Vera Warncke, kom i sin jubilæumstale til de omkring 140 deltagere ind på, hvordan idrætsforeningerne i Løgumkloster, Nr. Løgum, Ellum og Bjerndrup dannede Løgum IF. Alle nulevende medlemmer af den første bestyrelse var til stede ved jubilæet, hvilket er betegnende for det store og vedholdende engagement frivillige har gjort igennem årene.

50 års jubliæet gav da også anledning til at udnævne ni æresmedlemmer af klubben. For omkring 25 år siden udnævntes foreningens første æresmedlemmer. Det var Hans Jacob Jacobsen, Karen Myrhøj og Johannes Petersen. De to førstnævnte var også tilstede ved den festlige begivenhed. De ni nye æresmedlemmer er: Knud Eriksen, Lorens Petersen, Christian Ferslev, Carl Warncke og Thorkild Andersen, Vera Warncke, Grethe Tolver, Inge Hansen og Hans Popp.

Løgumklosters egen forfatter og skuespiller, Ole Caspersen, diverterede forsamlingen med en meget humoristisk fremstilling af dels hans eget ikke eksisterende forhold til konkurrenceidræt over til, hvordan tilsyneladende helt almindelige mennesker ændrer karakter til vilde og kamplystne kæmper i det øjeblik de træder ind på en fodbold- eller håndboldbane. Hans humoristiske tilgang til emnet faldt i rigtig god jord hos jubilæumsdeltagerne ved borden, hvor der var en lækker og let anretning frembragt af Klosterhallens eget køkken.

Det var på alle måder et par hyggelige timer, hvor deltagerne både i tilbageskuende lysbilledshow og plancer kunne se sig selv afbilledet i yngre udgaver.

IMG 5015 kopiNi nyudnævnte æresmedlemmer af Løgum IF. Bagerst fv. Knud Eriksen, Lorens Petersen, Christian Ferslev, Carl Warncke og Thorkild Andersen. Forrest fv. Vera Warncke, Grethe Tolver, Inge Hansen og Hans Popp

Orgelkoncert i Løgumkloster kirke

PoulSkjølstrupPoul Skjølstrup LarsenVed den første koncert i Løgumkloster kirke i det nye år, søndag den 14. januar kl. 16.00, spiller organist Poul Skjølstrup Larsen overvejende nyere dansk musik.

Dansk Organist og Kantorsamfund har de sidste par år stået bag bestillingen af orgelmusik af domorganist Bo Grønbech og komponister Peter Bruun. Peter Bruun har skrevet et spændende værk inspireret af Luthers salme, ”Fra Himlen højt kom budskab her”, med titlen ”Vuggesang”, en musikalsk beskrivelse af begivenhederne julenat.

Bo Grønbech har skrevet en række små fine præludier. På programmet står desuden musik af Bach og Hartmann.

Der er fri entré.

Brand i El-skab på Markledgade

elbrand markledgade kopiEn brand i et el-skab på Markledgade brød ud i dag kl. 14.10, og Løgumkloster Frivillige Brandværn blev af beboere i Markledgade alarmeret. Da brandværnet kort efter ankom til stedet, var der endnu spænding på skabets el-kabler, så der kunne ikke umiddelbart gøre noget ved selve branden, før SE havde afbrundt spændingen til skabet. Et blik på SE kundeservice fortæller, at SE har et uvarslet brud med forventet sluttid kl. 16.00.

Afbrud i Løgumkloster

Type: UvarsletStarttid: 08-01-2018 kl. 14:10Forventet sluttid: 08-01-2018 kl. 16:00
Berørte postnumre: 6240Afbrudte kunder: 1Årsag: DriftfejlKommentar: Ild i kabelskab. Flere uden strøm.  Netselskab for dette områdeSE Net A/S(+45) 75 18 82 79www.senet.dk

Hotelreservation

Søg efter den bedste aftale

Downloade vores webapp til Android

app